رشد اقتصادی نوار شمالی کشور و صنعت توریسم آن

نوار ساحلی و مناطق شمالی کشور ظرف ده سال گذشته دستخوش تغییرات مثبت بسیار بسیار قوی گردیده است

و به لحاظ دارا بودن امتیازاتی از قبیل آب و هوای سالم و مطبوع ، محیط آرام و بدون تنش ، مردم خونگرم ، مناطق دیدنی ، امکانات تفریحی و دریایی و از همه مهمتر بعد مسافتی کوتاه (تنها چند ساعت با پایتخت ) و بهبود روزانه راههای کشور سبب گردیده است که مناطق توریستی شمال کشور پذیرای موج عظیمی از ساکنین کلان شهرها بخصوص پایتخت به منظور استراحت و کسب آرامش و استفاده از آب و هوای مطلوب برای اوقات فراغت این افراد گردد .

در سالهای اخیر شاهد این واقعیت هستیم که در چهار فصل سال و خصوصا ۳ روز پایانی تمام هفته های سال شهرهای شمالی کشور با موج گسترده توریست مواجه هستند که در این میان حدود نیمی از آنها دارای محل اسکان شخصی در این مناطق می باشند و روز به روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود .

این مهم باعث آن گردید که بافت شمالی کشور ظرف سالهای گذشته پیشرفت تصاعدی کرده و عملا از حالت بومی و سنتی خارج گردیده و مدرن و توریستی شده است و ارتقای فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی آنرا شاهد هستیم .

به حرکت درآمدن چرخ صنعت توریسم در شمال کشور و استقبال گسترده مردم از آن سبب گردید ساخت و ساز در این مناطق با سرعتی بسیار زیاد به منظور ارضای نیاز متقاضیان شکل گیرد و به تبع آن قطعات و زمینهای زیادی در اختیار این املاک . ساختمانها و ویلاها قرار گیرد و به سرعت از تراکم قطعات و زمین های خالیه مناطق با موقعیت های خوب کاسته شد و متعاقبا ارزش زمین و ملک رو به افزایش گذاشت .

البته پیش بینی این مهم در سالهای قبل گردیده بود و بسیاری از افرادی که دارای هوش اقتصادی بالاتر به همراه نگرش منطقی و پتانسیل مالی بودند از این فرصت استفاده نموده و از تورم جامعه و مخصوصا منطقه جا نمانده اند و علاوه بر تامین آرامش خود ، سرمایه گذاری منطقی و بدون ریسک نیز انجام داده اند .

اینک باید در نظر داشت که تا چندین سال دیگر باقیمانده املاک مرغوب نیز تمام می شود و این دیگر پیش بینی نیست بلکه چشم اندازیست قابل درک برای همگان …

بیشتر مناطق نوار شمالی کشور با شروع ساخت و ساز و استقرار توریست در آن مناطق پیشرفت چشم گیری کرده است و شهرکهای بزرگ به لحاظ حجم توریست بالا ، محیط های پیرامون خود را عملا متحول کرده اند .

پروژه بزرگ قصر دریا امروزه و در آینده یکی از همین متحول کنندگان منطقه ای محسوب می شود که از ۱۰ سال قبل تا کنون تاریخچه ای رو به جلو و پویا را رقم زده است .